Výměna startéru
Autor: jíva <jíva@bxclub.com>,
Téma: Opravy + úpravy,
Zdroj: jansova, Vydáno dne: 25. 11. 2009
Výměna startéru Ducellier na vozidle BX GTI 19, motor DKZ, palivo BA 95 B, rok výroby 1989, výkon 88/6000, zdvih objem 1905 cm³. Výměna provedena dne 22.10.2009, stav ujetých km ku dni 241508.
Důvodem výměny startéru předcházel následující sled závad:
-vlastní závadě předcházely delší dobu problémy při startování (bylo nutno několikrát provést zapnutí spínače než naskočil motor, pokud naskočil světelná signalizace ohlásila špatné vstřikování, toto se neodstranilo ani po dobití akumulátoru a později i po výměně rozdělovače a palce za nový, který byl znatelně opálený),
-při odstaveném vozidle v garáži byl cítit slabý zápach spálené izolace,
-časté startování bylo doprovázeno lehoučkým zabzučením,
-po zapnutí spínače se zasunul pastorek (slabé cvaknutí), ale motor se otáčel velice pomalu,
-po zapnutí spínače nakonec startér vůbec nereagoval a to ani po několikanásobném sepnutí. To se stalo naštěstí před garáží.
Jak na to ?
Po bližším prozkoumání závady a konzultaci se známým technikem servisu jsem se rozhodl provést výměnu vadného startéru za starší. Oprava zjevně vadného startéru byla odvislá od možnosti obstarání potřebných náhradních dílů, což mi časově nevyhovovalo. Také případná výměna startéru za nový mi nepřipadala z finančních důvodů reálná.
Pro výměnu jsem měl 2 stejné starší startéry, které jsem získal v minulosti z odepsaných vraků s tím, že bude někdy pro případ potřeby alespoň jeden funkční. Příprava spočívala v očištění startéru vč. koncovek a svorek a promazání pouzdra pastorku. Nezbytnou kontrolou je vlastní odzkoušení funkčnosti elektrického obvodu startéru pod napětím 12 V.
Výměna startéru se dá zvládnout svépomocí. V mém případě z důvodu obtížnosti vyjmutí startéru z prostoru mezi blokem motoru a chladičem bylo nutno výměnu provést na zvedáku spodem. Přístupu ke startéru shora překáží rozdělovací potrubí se vstřikovacími ventily. Jejich demontáž se nedoporučuje pokud nejsou k dispozici nové specielní těsnící kroužky ventilů. Také cena těchto kroužků je vysoká. Jinak po rozebrání této části a zpětné montáži se staršími kroužky hrozí unik benzínu do prostoru motoru.
Proto jsem využil zdejší autodílny a dá se říci za spolupráce automechanika se mnou trvala vlastní výměna startéru za starší cca 4 až 5 hodin. Náklady na použití zvedáku a práce mechanika činily 500 Kč. Přesun vozidla do dílny jsem provedl za pomocí kamaráda. Podařilo se nám nastartovat motor roztažením přes lano, motor po několika metrech naskočil a po natlakování hydraulického obvodu jsem mohl provést přesun vozidla do autodílny po vlastní ose. Nastartování motoru roztažením přes lano se však u ojetých vozidel nesmí (pokud rozvodový řemen není nový).
Vlastní úkony při demontáži:
-od baterie bylo nutno odpojit ukostřovací kabel (-),
-vymontovat vzduchovou hadici a vzduchový filtr,
-odpojit kabely od startéru a od magnetického spínače,
-rozpojit vysouvací mechanismus spojky a vymontovat vysouvací páku s čepem,
-na straně převodovky vyšroubovat 3 imbusové šrouby,
-zpřístupnit prostor ve spodní části bloku motoru zvednutím vozidla na zvedáku,
-odpojit 2 větrací hadice ve spodní části bloku motoru zprava od olejového filtru,
-odšroubovat 2 šrouby opěrného třmenu startéru,
-uvolnit startér a opatrně ho protáhnout mezi blokem motoru a rámem karoserie s
chladičem spodem.
Montáž provedena v opačném pořadí jako demontáž.
Závěrem moje poučení z odstraňování této závady:
-provedenou výměnou startéru bylo v krátkém čase zprovozněno vozidlo a dá se říci, že se podstatně zlepšil i jeho výkon,
-výměnou startéru bylo odstraněno vybíjení akumulátoru,
-protože spínací obvod startéru není jištěn pojistkou byl odstraněn zkrat v obvodu, kterým se zahřívala a pálila izolace vodičů,
-v mém případě bylo zabráněno, aby při odstavení vozidla nemohl vzniknout i požár.
Pro některý z příštích příspěvků připravím několik poznámek zjištěných při rozboru vadného startéru. Doporučovaná pravidelná údržba startéru (stav kartáčků a čištění kolektoru vč.zabroušení, dále mazání třecích ploch ložiska rotoru, šroubové drážky na hřídeli a pouzdro pastorku na hřídeli a eventuelně výměna kartáčků) je bez vyjmutí startéru z motoru a jeho rozebrání vyloučena. Domnívám se, že by výrobcem startérů měla být stanovena údržba alespoň počtem ujetých kilometrů nebo roky vlastního provozu.
js/1 (Jansová)