Prvořadým významem odebíraní tlaku z pružícího podsystému je bezpečnost. I v případě havarijního poklesu tlaku ve vozidle, například při výpadku čerpadla, v pružícím podsystému je dostatek přiměřeného tlaku na takové působení brzd, aby vozidlo zastavilo.
Postranním efektem toho je, že pokles tlaku v pružících jednotkách způsobí lehkou, ale náhlou ztrátu výšky. Jako ochrana před tímto efektem je vpředu umístěná v systému ještě jedna tlaková koule. Nazývá se "brzdový akumulátor", a udržuje dostatečný tlak, aby výška přední části pružení nebyla ovlivňovaná používáním brzd. V zadní části není potřebný podobný zásobník, protože pokles tlaku v pružícím podsystému tu nevadí. A když se ve vyšší rychlosti prudce zabrzdí, vozidlo se přirozeně předkloní, "zaboří nos". Redukováním výšky zadního odpružení při zabrzdění zadní část lehko poklesne a vlastně odstraní efekt předklánění vozidla. U většiny vozidel je funkce brzdového akumulátoru spojená s funkcí hlavního akumulátoru v jedné tlakové kouli.
Pozitivním přínosem uvedeného způsobu řešení brzdového podsystému je i fakt, že tlak na brzdy na zadní nápravě je regulovaný hmotností nákladu. Čím je ve vozidle těžší náklad, tak je i tlak v zadní části okruhu odpružení vyšší, a tedy i vyšší je tlak čelistí na zadní brzdové kotouče, a naopak.
Celé řešení má však jeden negativní důsledek. Na rozdíl od brzdových systémů u běžných aut, kde je tlak nohy na brzdový pedál zesílený posilovačem a následně působí na brzdy, u Citroënu s hydropneumatickým odpružením slouží brzdový pedál jen na propouštění potřebného brzdného tlaku do brzdových okruhů. V případě výpadku tlakového čerpadla, při tahání vozidla a pod., když dojde k úplné ztrátě tlaku, není možné vozidlo vůbec zabrzdit, jedině ruční brzdou. Proto každý řidič takového vozidla musí dbát na perfektní stav ruční brzdy. Nedbalost v tomto směru se může krutě vymstít!